Jak se vyhnout nemocem výroby? Lékem je automatizovaný sběr dat

Prostoje, pokles kvality, údržba v nejnevhodnější chvíli jako nutné zlo a špatně nastavené výrobní procesy – to jsou noční můry každého výrobního ředitele. Nebo chcete-li nemoci výroby.

Dřív se s nimi nějak počítalo a bralo se to tak, že se to prostě stává a nedá se s tím nic moc dělat, ale 21. století, monitorování výroby a automatizovaný sběr dat přinesli do výroby změnu. A v tomto případě rozhodně změnu k lepšímu.

Kdy nad automatizovaným systémem sběru dat neváhat? Ve chvíli, kdy chcete a potřebujete opravdu pravdivý přehled o tom, jak to ve výrobě vypadá včetně možnosti si aktuální hodnoty porovnat s těmi historickými. A nejlépe online. Jen si představte, že si na pár kliknutí vyhodnotíte efektivitu strojů, operátorů, směn i celých provozů.

Automatizovaný sběr dat → prostoje pod kontrolou

Monitorováním strojů nad zbytečnými prostoji vyhrajete. Už se nebudete muset nikde ptát, proč ten a onen stroj stál a jak vlastně dlouho. Náš MES systém xMost vám umožní se nejen podívat na typ prostoje, ale třeba si vyfiltrovat prostoje konkrétního člověka a případně ho zaškolit.

Například můžete vidět, že vám za poslední čtyři měsíce stoupla prostojovost třeba o deset procent. To je samo o sobě zlá zpráva, ale díky monitorování výroby a získaným výrobním datům s touto informací budete moc efektivně pracovat. Vidíte trend, vidíte datum, kdy to začalo a můžete se v hledání příčiny problému dostat až na tu úplně nejnižší možnou úroveň – úroveň stroje. A to by bylo, abyste tu příčinu nevypátrali.

Kontrola kvality na prvním místě

Proč je tak důležité si kvalitu hlídat a ve chvíli, kdy začne nápadně klesat, zasáhnout? Ze dvou prostých důvodů – nízká kvalita znamená vyšší náklady, nebo v horším případě nespokojenost zákazníků. A jak je známo, zákazníci svoji nepříjemnou zkušenost budou šířit dál a vám tak způsobit mimo poškození dobrého jména i pokles prodejů.

Představte si, že výroba určitého produktu vyžaduje, aby měla formu přesně stanovené rozmezí teplot, ale z nějakého důvodu je poslední dobou v průměru o 10 stupňů vyšší, což se podepsalo na kvalitě výroby. ALE pokud je vám automatizovaný sběr dat a jejich následné vyhodnocování cizí, jen těžko zjistíte, proč jsou najednou produkty kazové. Takže ano, monitorování výroby výrazně ovlivňuje i kvalitu.

Špatně naplánovaná údržba umí pěkně ztížit život

Možná vás to na první dobrou ani nenapadlo, ale díky monitoringu výroby můžete odhadnout, kdy se který nástroj opotřebuje, pokazí, nebo bude potřebovat údržbu. A podle toho se už můžete zařídit. Třeba objednat náhradní díly.

Poslechněte si jeden příklad z praxe

Ve výrobě pelet a ekobriket se potýkali s nepříjemným problémem: věděli, že jednou za x hodin musí vyčistit matrice, kterými se protláčel materiál. Pokud to neudělali včas, materiál se v nich zapekl a místo 30 minut to čistili třeba půl dne.

Protože správný čas údržby odhadovali podle toho, jak stroj vibroval, nainstalovali jsme na stroj vibročidla s analogovými vstupy a po několika pokusech jsme věděli, kdy je třeba stroj zastavit a vyčistit. Naprogramovali jsme jim speciální webové rozhraní zobrazující maximální hranici kmitání a problém vyřešen.

Tak a co teď?

Vyberte si dostatečně vytížený stroj, který byste rádi pohlídali a dejte nám na sebe kontakt. My s vámi vyladíme detaily instalace a společně vybereme termín, kdy naši technici nasadí zařízení na váš stroj a postaráme se s vašimi ajťáky o zprovoznění na serveru. Na e-mail dostanete přístup, heslo a od té chvíle budete vidět a vědět, co se u vás děje. A až si systém za nákladovou cenu osaháte, vyzkoušíte a spřátelíte se, podíváme se, jaké další stroje by si monitoring zasloužily.

Napište nám!

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru