Jak využít MES jako měřič spotřeby elektrické energie stroje

05/03/2024
MES xMost jako měřič spotřeby elektrické energie strojů - graf

Neutíkají vám peníze za energie zbytečně? Plýtvání energiemi nejvíc bolí tam, kde je potřeba materiál (např. gumu, nebo plast) předehřívat. To spotřebovává spoustu energie. A když pak občas (nebo pravidelně) někdo zapomene stroj vypnut, když jde na přesnídávku, nebo nejede zakázka, pálí se spousta energie. Přečtěte si, jak MES xMost funguje jako měřič spotřeby elektrické energie, jaká data si můžete porovnávat a díky tomu identifikovat a vyřešit jakoukoli neefektivitu.

Jak spotřebu do systému dostaneme?

Součástí dodávky řešení je „krabička“ – sběrná jednotka – kterou umístíme dovnitř výrobního stroje, kde v reálném čase měří průtok proudu do stroje.

Poznámka pro technicky založené – měření se vzorkuje rychlostí 1 600 vzorků za vteřinu. Proč? Protože zařízení neměří jen průměrnou hodnotu proudu, ale i špičky, které by případně mohly stroj poškodit.

Softwarová část – online měřič spotřeby el. energie stroje

Ve výrobních firmách je teď prediktivní údržba aktuální téma. Možná za to tak trochu můžou dotační výzvy, nebo si majitelé a ředitelé konečně uvědomili, že má smysl sledovat a analyzovat poruchy a stávající údržbu. Jedině tak totiž můžou předcházet problémům.

A abyste mohli něco předpovídat, tedy predikovat, potřebujete dlouhodobá a přesná data. O to už se MES systém postará. Sběrná jednotka MES xMost sbírá data přímo ze stroje na dvou úrovních:

▪️ motohodiny a cykly stroje,
▪️ signály o teplotách nebo tlaku a další signály důležité z hlediska údržby.

Jedna věc dlouhodobý sběr dat, druhá pak HLÍDÁNÍ limitních hodnot a systém včasného varování pro údržbáře. Naštěstí i tohle systém umí – posílá alarm pověřené osobě v případě, že jsou technologické hodnoty např. ze senzoru teploty nebo tlaku mimo normu. Pak se totiž může něco pokazit velice rychle.

Jak to funguje v praxi?

Jen si to představte: máme jednotku ve stroji, zapojená ta správná trafa, měříme správně energii a všechno ukládáme (každých 10 vteřin). A to je chvíle, kdy už vám v uživatelském rozhraní výrobního informačního systému naskakují první grafy se spotřebou elektrické energie.

Na domovské obrazovce pak vidíte mimo jiné trend vývoje spotřeby za posledních 30 dnů, která by měla korespondovat s přehledem výroby za posledních 30 dnů. Pokud je produkce konstantní, je (nebo by měla být) konstantní i spotřeba. Prostě taková rychlá trendová kontrola.

pohled na data ve výrobním informačním systému xMost - hlavní přehled o aktuální výrobě

Detailnější přehled za vybrané dny

Součástí systému xMost je i detailnější pohled na spotřebu elektrické energie stroje/celé výroby za poslední den, týden, měsíc, tři měsíce, nebo třeba dva roky. 

Pokud najdete odchylku, hledáte dál – kterého stroje se to týká a proč. A můžete to řešit.

Co ještě odhalíte? Například:

  • skončí den a zajímá vás, kolik bylo spotřeby v prostoji a kolik v produkci,
  • jestli má nějaký stroj vyšší spotřebu než jiný, i když by měli mít stenou,
  • pokud máte terminál ve výrobě, jde spotřeba vztáhnout i k pracovníkovi – tudíž odhalíte, jestli náhodou není některý operátor neefektivní,
  • jaká byla spotřeba podle typu zakázek,
  • jaká byla podle typu prostoje,
  • jestli vysoce nákladová zakázka není ziskově až na nule (a jeden z parametrů, který to způsobuje je to, že jde přes stroje, které mají vyšší spotřebu).
Spotřeba elektrické energie

Vlastní reportovací nástroj

Různí lidé chtějí vidět různý rozpad dat. Možností jak data zkombinovat a zobrazit je nekonečně mnoho. Proto je součástí systému kromě měřiče spotřeby elektrické energie i nástroj, který vám umožní dělat reporty přesně podle vašich potřeb

Například si můžete nachystat report na procentuální podíl spotřeby v produkci a prostoji za poslední měsíc po dnech a ujistit se, že se podíl v prostoji nijak zásadně nezvětšil. A v opačném případě začít pátrat po příčině.

Alarmy to za vás ohlídají

Nikdo nemá prostor na to, aby seděl nad sesbíranými daty 24/7. Jenže co když spotřeba najednou spadne? Asi bude nějaký problém a chcete o něm vědět. Ale ne druhý den, nebo za pár hodin, ale okamžitě.

Od toho tu jsou alarmy – můžete si je nastavit pro všechny pracoviště, pro jedno, nebo třeba pro určitou skupinu. Na základě vámi daných podmínek vás systém informuje (notifikací, e-mailem) o tom, že se „něco stalo“.

Měřením spotřeby energie stroje to jen začíná

Kouzlo výrobního informačního systému je v tom, že vidíte celkové manažerské pohledy včetně spotřeby elektrické energie. Můžete jít do konkrétních grafů, rozpadnout si data vůči prostojům, zakázkám, produktům, lidem a nakonec se ještě v úplném detailu můžete podívat na spotřebu po minutách, stáhnout si to v excelu a propojit s ERP systémem, který vám dopočítá ceny a máte spotřebu zkalkulovanou.

 

Obavy stranou

Děláte si vrásky kvůli nákladům na implementaci systému? V současné době aktivně spolupracujeme se zákazníky z řad výrobních firem, kteří mají/řeší dotační tituly a xMost pod ně spadá. Pokud potřebují, předáme jim kontakt na dotačního partnera, který jim s podáním žádosti poradí.

A počáteční investice se vám zhodnotí během prvních pár týdnů.

 

A co vy? Chcete dát plýtvání energiemi stopku?

Vyzkoušejte si MES xMost na pilotním pracovišti (cenou se vejdete do operativních nákladů), ať nekupujete zajíce v pytli. První data můžete mít v ruce už za pár hodin.

Kontakt

+420 517 543 023

info@bartech.eu

Přihlásit k newsletteru